Godhetsuka i Mandal

Menigheter i byen sikter på å sjokkere Mandal med godhet

  • Av Erlend Haddeland
  • Publisert 1. april 2019

Godhet satt i system. Menigheter i Mandal går sammen om å arrangere Godhetsuka i Mandal. Nederst, fra høyre: Pål Helmersen (Familiekirken Mandal), Eva Marie Jansvik (Den norske kirke), Lotte Ploug (Den norske kirke), Eva Kvinge (Oasen Bibelsenter Mandal), Solfrid Dyrøy (Frelsesarméen Mandal), Ove Kleveland (Norkirken Hald). Øverst, fra høyre: Tone Haugdal (Oasen skole Mandal), Johannes Strømberg (Oasen bibelsenter Mandal), Tor Arne Lohne (Sentrum Mandal), Bjørnar Johnsen Øybekk (Den norske kirke), Sara Mathea Helmersen (USB, Ungdom Sammen For Byen) og Isak Gilde (Norkirken Mandal). (Foto: Erlend Haddeland, Media Sør)

Se for deg at noen vasker bilen din gullende ren uten å be om noe tilbake.

Eller tenk hvis noen tok en sårt tiltrengt ryddejobb i hagen din eller besøker byens eldrehjem for å bruke tid sammen med de eldre, kanskje en du er i slekt med, kun for godhetens skyld. Og hva med noe så enkelt som at du fikk en gratis, varm vaffel i hånda på din ferd gjennom Mandal sentrum, servert med syltetøy og et smil.

Hva kan det egentlig bety hvis mange mennesker går sammen om å gjøre gode gjerninger i en by som Mandal? Det har byens menigheter lyst å finne ut av.

På Hald Konferansesenter i Mandal samlet nærmere 70 mennesker seg på godhetsseminar, for å samle inspirasjon til en uke i mai der de skal «sjokkere byen med godhet».

Små ting gjort i kjærlighet

Sjokk-sitatet stammer fra Norunn Kvamme Bekkebø, leder av Godhet Norge. Det som startet som Godhetsfestivalen i 2006 i regi av IMI-kirken i Stavanger, har nå blitt en landsomfattende bevegelse, fra Mandal i sør til Tromsø i nord, med en klar visjon:

«Små ting gjort i kjærlighet vil forandre verden».

– Vi har lyst å bety noe for samfunnet. Vi vil at folk skal tenke at kirka er relevant, sier Kvamme Bekkebø.

Hun reiser rundt om i Norge for å plante og inspirere godhet i organiserte former, gjennom Godhetsuka og Godhetsdagen.

Da hun grep mikrofonen på inspirasjonssamlingen til godhetsuka denne lørdagen, kom hun med et klart budskap:

– Godhet kan få stor betydning langt utover menigheten.

Og i Mandal har de nå lagt en plan.

Inspirerte på godhetsseminar. Norunn Kvamme Bekkebo er leder i Godhet Norge. (Foto: Erlend Haddeland, Media Sør)

Uke 21 smeller det

20. til 26. mai lyser det Godhetsuka i kalenderen.

– Jeg tror vi kommer til å sette et dypt avtrykk i byen, sier Pål Helmersen, koordinator og spydspiss for Godhetsuka i Mandal.

I fjor var han med å dro i gang Godhetsdagen i Mandal, som leder i Ungdom Sammen for Byen (USB).

– Det ble så fantastisk vellykket at vi tenkte: Til neste år tar vi det til et høyere nivå.

Et typisk tegn på at du har spasert rett inn i Godhetsuka, er at du ser mennesker iført t-skjorter med påskriften «godhet» som hjelper til med:

  • husmaling
  • handy-oppgaver
  • hagearbeid
  • aktiviteter for familier/asylsøkere
  • bilvask
  • besøk på eldrehjem

 

Godhetsseminar. Representanter fra menighetene i Mandal samlet seg i en av konferansesalene til Hald Konfersansesenter

– Godhet forandrer meg

Lyden av nytraktet kaffe som treffer bunnen av pappkopper, kombineres med duften av nybakte boller som fyller konferansesalen. Blant de mange representantene som har funnet veien til Godhetsseminar, finner vi Sara Mathea Helmersen (17).

– Jeg har erfart hva godhet gjør med en, sier hun.

Hun var med på å arrangere Godhetsdagen i Mandal i fjor.

– Det forandrer meg når jeg får være med å gjøre noe godt. Det er den største gleden man kan ha, det ser vi gang på gang. Bare det å få spandere en is eller gi en klem til noen, det gjør en glad. Jeg er med på dette fordi jeg vet at godhet har så stor kraft, sier hun.

Hun ser for seg oppgaver á la besøk på eldrehjem, der hun snakker med de eldre, synger for dem og går tur.

– Jeg ser at det skaper en forandring for dem som får denne godheten, sier hun og smiler.

Så til alle i Mandal: Se opp for godhet i uke 21.

Men som Norunn Kvamme Bekkebø i Godhet Norge selv sier:

– Vi håper at dette blir noe mer enn bare én dag eller en uke, men at dette kan inspirere til godhet gjennom hele året.

 

Smitteeffekt. – Godhet er smittsomt, og det er den effekten vi ønsker oss, sier Magne Bjørnstad, leder i Hald Konferanse (t.h.), her sammen med Ove Kleveland, pastor i Norkirken Hald. – Alle kan være med å gjøre noe godt for andre. Og når vi gir noe, så får vi så utrolig mye tilbake, sier han. (Foto: Erlend Haddeland, Media Sør)

Likte du denne saken? Del den gjerne med dine venner!

Loader